top of page

Symfonický orchestr

Symfonický orchestr Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy  je složen z vybraných studentů GMHS. Většina těchto studentů se chce v budoucnosti věnovat profesionální dráze hudebníka. Orchestr pravidelně zkouší a vystupuje pod vedením svého dirigenta profesora Ladislava Ciglera. Koncerty orchestru se uskutečňuje nejen na pražských pódiích (Rudolfinum, Obecní dům, kostel sv. Šimona a Judy, Sál Martinů AMU, apod.), v České republice(Sušice, Mníšek pod Brdy, Kouřim, Beroun atd.), ale i v zahraničí, kam orchestr téměř každoročně zavítá. V každé koncertní sezóně se s orchestrem představí i některý z mladé generace předních českých dirigentů a výjimkou není ani spolupráce s pěveckými sbory a významnými českými sólisty.  

Orchestr byl několikrát pozván na mezinárodní hudební festival EUROCHESTRIES do Francie. Pravidelně a úspěšně reprezentuje Hlavní město Prahu ve Spojených Arabských Emirátech (Dubaj, Abú  Dhabí, Šardžá), kde vedle samostatných orchestrálních koncertů doprovází vítěze mezinárodní hudební soutěže.

Repertoár orchestru je rozsáhlý. Vedle  světové orchestrální literatury (např. C. Franck - Symfonie d moll, A. Dvořák - Symfonie č. 6, 8 a 9,  F. Mendelssohn-Bartholdy - Hebridy, W. A. Mozart – Koncertantní symfonie Es dur, G. F. Händel – Vodní hudba) studuje i méně uváděná díla českých skladatelů.

Mezi nejzajímavější události historie orchestru patří například  světová premiéra náročného a rozsáhlého díla  Requiem soudobého českého komponisty Jana Hanuše. Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina zaznělo Requiem pod taktovkou dirigenta Marka Valáška v roce 2009.

Několik let orchestr spolupracuje se studenty Lineckého hudebního gymnázia Adalberta Stiftera v rámci projektu Erasmus + za podpory Evropské unie. Společné koncerty v Pražském Rudolfinu a Brucknerhausu v Linci mají skvělé ohlasy a rozvíjí vzájemné  mezinárodní vztahy mezi studenty. 


 

bottom of page