Organizace studia na Hudební škole (ZUŠ)
Studium na Hudební škole (ZUŠ) je organizováno do tří navazujících bloků s možností rozšíření o studium pro dospělé.
-
Přípravné studium od 5 let věku (v případě mimořádného talentu i žáky mladší)
-
Základní studium I. stupně od 7 let věku
Povinnou součástí studia jsou dále předměty:
-
Hudební nauka - 1. - 5. ročník I. stupně
-
Komorní zpěv (žáci oboru Sólový zpěv)
povinné pro 6., 7. ročník I. stupně a všechny ročníky II. stupně, nepovinně po dohodě s vyučujícím v jakémkoli ročníku
-
Komorní a souborová hra, resp. Orchestr (žáci instrumentálních oborů s výjimkou oboru Hra na klavír)
povinné pro 7. ročník I. stupně a všechny ročníky II. stupně, nepovinně po dohodě s vyučujícím v jakémkoli ročníku
-
Klavírní seminář
povinné pro 7. ročník I. stupně a všechny ročníky II. Stupně oboru Hra na klavír, nepovinně po dohodě s vyučujícím v jakémkoli ročníku
Jako alternativu k výše uvedeným předmětům je možné zvolit
-
Hudební seminář
povinné pro 6., 7. ročník I. stupně a všechny ročníky II. stupně, pokud nenavštěvují předmět Komorní zpěv, Komorní a souborová hra či Klavírní seminář, nepovinně po dohodě s vyučujícím v 6., 7. ročníku I. stupně a všech ročnících II. stupně
Přípravné studium (PHV)
je určeno pro žáky od 5 let věku (v případě mimořádného talentu i žáky mladší). Jedná se o dvouleté studium. Předškolní děti absolvují oba ročníky, děti navštěvující 1. třídu ZŠ absolvují pouze jeden ročník (pouze PHV2).
Každý ročník tvoří 2 vyučovací hodiny. Ty mohou být realizovány ve dvou variantách:
-
1 hodina individuální výuky hry na nástroj a 1 hodina kolektivní výuky PHV (Přípravná hudební výchova - PHV1* a PHV2).
-
1 hodina kolektivní výuky PHV, a v případě, že žák ještě nehraje na žádný nástroj, navštěvuje ve 2. hodině:
-
v 1. ročníku studia předmět Hudebně pohybová výchova *
-
ve 2. ročníku studia předmět Sborový zpěv.
Po absolvování přípravného studia žák automaticky postupuje do Základního studia I. stupně.
* výuka tohoto předmětu probíhá dopoledne!
Přípravné studium - individuální výuka hry na nástroj.
V rámci individuální výuky hry na nástroj jsou děti pod vedením zkušeného pedagoga aktivně seznamovány se základy hry na zvolený hudební nástroj, jsou u nich rozvíjeny jejich hudební schopnosti, dovednosti a návyky, jejich hudební cítění a zájem o hudbu. Do tohoto programu jsou žáci přijímáni na základě hudebních předpokladů (rytmické a melodické cítění, intonační a hudební představivost) rozhodnutím zkušební komise.
Přípravná hudební výchova (PHV1, PHV2) rozvíjí u dětí prostřednictvím elementárních pěveckých, instrumentálních, pohybových a poslechových činností jejich zájem o hudbu, jejich hudební schopnosti, dovednosti a návyky. Hravou formou aktivizuje a podněcuje u dětí tvořivost, představivost, vnímání a fantazii. Děti se také učí porozumět elementárním hudebním pojmům. Cílem PHV je komplexně rozvíjet hudebnost dětí a poskytovat teoretické i praktické zázemí (servis) pro co nejsnazší zvládnutí studia hry na nástroj či zpěvu. Obsah výuky je v každém ročníku přizpůsoben věku a schopnostem dětí. V rámci PHV2 jsou již zařazovány aktivity spojené se zvládnutím elementárního notového zápisu.
Hudebně pohybová výchova
Pohyb je důležitou součástí hudebního vzdělávání. Hudebně pohybová výchova rozvíjí u dětí pohybově estetické i hudební cítění. Prostřednictvím elementárních cvičení (děti se např. učí vyjádřit pohybem rytmické i dynamické rozdíly), tělesné koordinace (např. schopnost reagovat na tempové změny pohybem) a pohybové orientace v prostoru je rozvíjeno jejich rytmické, dynamické i hudební vnímání, představivost i kreativita.
Základní studium I. stupně má 7 ročníků a je určeno pro žáky od 7 let věku.
Výuka je realizována prostřednictvím studijních zaměření-předmětů:
Hra na housle, Hra na violu, Hra na violoncello, Hra na kontrabas, Hra na kytaru, Hra na harfu, Hra na klavír, Hra na varhany, Hra na cembalo, Hra na hoboj, Hra na zobcovou flétnu, Hra na příčnou flétnu, Hra na klarinet, Hra na fagot, Hra na saxofon, Hra na lesní roh, Hra na trubku, Hra na trombon, Hra na tenor – baryton, Hra na tubu, Hra na bicí nástroje, Sólový zpěv, Komorní zpěv, Sborový zpěv.
Povinnou součástí studia v 1. - 5. ročníku je předmět Hudební nauka
Základní studium II. stupně má 4 ročníky a je určeno pro žáky od 14 let věku.
Výuka je realizována prostřednictvím studijních zaměření-předmětů: Hra na housle, Hra na violu, Hra na violoncello, Hra na kontrabas, Hra na kytaru, Hra na harfu, Hra na klavír, Hra na varhany, Hra na cembalo, Hra na hoboj, Hra na zobcovou flétnu, Hra na příčnou flétnu, Hra na klarinet, Hra na fagot, Hra na saxofon, Hra na lesní roh, Hra na trubku, Hra na trombon, Hra na tenor – baryton, Hra na tubu, Hra na bicí nástroje, Sólový zpěv, Komorní zpěv, Sborový zpěv.
Výuka - Studium pro dospělé má nejvýše 4 ročníky. Je určena pro zletilé žáky (18 let) a realizována v rozsahu minimálně dvou vyučovacích hodin týdně. Obsah studia určuje vyučující na základě schopností a interpretační zdatnosti žáka a je uváděn v jednotlivých třídních knihách pro daného žáka a daný školní rok. Větší rozsah vyučovacích hodin než dvě hodiny týdně pak podléhá schválení ředitele školy. V případě komorní hry či komorního zpěvu je obsah vyučovacích hodin určen pedagogem, rozsah pak na základě schválení ředitele školy.
Výuka je realizována prostřednictvím studijních zaměření-předmětů:
Hra na housle, Hra na violu, Hra na violoncello, Hra na kontrabas, Hra na kytaru, Hra na harfu, Hra na klavír, Hra na varhany, Hra na cembalo, Hra na hoboj, Hra na zobcovou flétnu, Hra na příčnou flétnu, Hra na klarinet, Hra na fagot, Hra na saxofon, Hra na lesní roh, Hra na trubku, Hra na trombon, Hra na tenor – baryton, Hra na tubu, Hra na bicí nástroje, Sólový zpěv, Komorní zpěv, Sborový zpěv.